آرایشی و بهداشتی

خواص گلاب برای پوست و ۱۲ روش برای استفاده از آن در روتین

قرن‌ها است که از گلاب برای مصارف مختلف استفاده می‌شود. این ماده‌ی طبیعی را به‌عنوان مرطوب‌کننده و التیام‌بخش پوست می‌شناسند. اما خواص گلاب برای پوست صورت به همین دو مورد محدود نمی‌شود و ویژگی‌هایی مثل ضدباکتری، ضدالتهاب و ضدعفونی‌کنندگی هم دارد. به همین دلیل است که بسیاری از برندهای برتر محصولات بهداشتی و زیبایی پوست در سراسر دنیا، از گلاب و عصاره‌ی گل سرخ در محصولات لوکس خود استفاده می‌کنند. در ادامه در مورد خواص گلاب برای پوست صورت و روش‌هایی برای استفاده از آن، بیشتر بخوانید.

گلاب چیست؟

لاب از تقطیر بخار حاصل از جوشاندن برگ‌های گل محمدی یا گل رز در آب به دست می‌آید. در خاورمیانه قرن‌هاست که از گلاب استفاده می‌کنند و مصرف موضعی و خوراکی دارد. این محصول طبیعی خواص زیادی برای سلامت پوست و مو دارد. در واقع غیر از فواید بی‌شماری که برای مصرف خوراکی آن ذکر می‌شود، استفاده از آن به‌شکل موضعی هم برای پوست بسیار مفید است.

در ادامه با روش‌های مختلف برای استفاده از گلاب در روتین پوستی و خواص گلاب برای پوست آشنا می‌شوید.

چطور در خانه گلاب تهیه کنیم؟

گلاب محصولی است که در ایران به‌راحتی پیدا می‌شود. کافی است به نزدیک‌ترین فروشگاه محل زندگی خود سر بزنید و انواع گلاب را تهیه کنید. ولی اگر از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید هر چیزی را در خانه درست کنید، از این روش استفاده کنید:

  • یک قابلمه را با گلبرگ‌های گل تازه پر کنید و روی آن‌ها را با آب مقطر بپوشانید. آب فقط باید گلبرگ‌ها را بپوشاند. آب زیاد باعث می‌شود که گلاب شما بسیار رقیق شود.
  • در قابلمه را ببندید و حرارت را کم کنید و به‌آرامی آن را بجوشانید.
  • حرارت را خاموش کنید، در آن را برندارید و بگذارید آب به دمای اتاق برسد.
  • هنگامی که آب به دمای اتاق رسید، گلبرگ‌ها را صاف کرده و در یک بطری تمیز و ضدعفونی شده بریزید.

گلاب حاصل از این روش برای استفاده از روتین‌های پوستی مناسب است. در واقع این روش، روش اصلی تهیه‌ی گلاب خوراکی نیست. اما برای مصارف موضعی، کافی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *